Makaleler

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Makaleleri

Cochlear Implantasyon

Cochlear implant mekanik ses enerjisini alip, elektrik sinyallerine dönüştüren ve bunu direkt olarak cochleaya aktararak, kişinin sesleri algılamasını sağlayan elektronik bir cihazdır. Bu cihazlar bilateral çok ileri derecede sensorinöral işitme kaybı olan ve konvansiyonel işitme cihazlarından çok az veya hiç yararlanamayan hastalara uygulanmaktadır.

Hastaların sağlıklı, mental yönden stabil olmaları ve ameliyat sonrası rehabilitasyon programına devam edip, bitirecek motivasyona sahip olmaları aranan en önemli özelliklerdir.

Cochlear implantasyon bilateral çok ileri derecede sensorinöral işitme kaybı olan ve konvansiyonel işitme cihazlarından çok az veya hiç yararlanamayan hastalara uygulanmaktadır.

Implantasyon ekibinde kulak burun boğaz uzmanı, uzman odyolog, eğitim odyoloğu, psikolog ve radyoloji uzmanı yer almalıdır. Hasta seçiminde medikal, odyolojik, lisan, psikolojik ve radyolojik değerlendirme sonrasında ekip birlikte cochlear implant uygulamasına karar vermelidir.

Çocuk hastaların odyolojik ve lisan gelişimi acılarından seçimi çok özellik arzetmektedir. Radyolojik olarak cochlear agenezisi ve internal akustik kanal darlığı veya yokluğu araştırılmalıdır.

Cochlear implant cerrahisi bu konuda uygun eğitim almış kişiler tarafından uygulanmalıdır. Ameliyat mastoidektomi, implant yatağının hazırlanması, fasiyal resesin açılması,cochleostomi, implantin yerleştirilmesi ve tesbiti aşamalarından oluşmaktadır.

Intraoperatif monitörizasyon elektrod anormallikleri, VIII-VII refleks arkı ve işitme sinirinin aksiyon potansiyeli ile ilgili bilgi verir. Ameliyat komplikasyonları içerisinde fasiyal sinir paralizisi en dikkat edilmesi gereken husustur.

 

COCHLEAR IMPLANTASYONDA EKİBİN ÖNEMİ

Cochlear implantasyon bir ekip uygulamasıdır. Bu ekipte aşağıdaki kişiler yer almaktadır;

  • Kulak Burun Boğaz Uzmanı; medikal değerlendirme, cochlear implantasyon cerrahisi.
  • Uzman Odyolog; preoperatif odyolojik degerlendirme, intraoperatif monitörizasyon, ameliyat sonrasinda cochlear implantin programlanmasi ve takibi.
  • Eğitim Odyoloğu; ameliyat öncesi adaya (çocuk hasta grubu) bireysel egitim verilmesi, lisan gelisiminin degerlendirilmesi, implantasyon sonrasi rehabilitasyon.
  • Psikolog; hastalarin ve ailenin psikolojik durumunun incelenmesi. Ayrıca temporal kemik radyolojisinde tecrübeli bir radyoloji uzmani gerekmektedir.

Hastaya cochlear implant uygulanmasina ekibin birlikte karar vermesi gerekmektedir.

İletişim Bilgileri

Üçevler Mah. Düzova Sk. No:7 16110 Nilüfer Bursa / Türkiye

  • telefon+90 (224) 441 44 02

  • fax+90 (224) 441 99 97

  • eposta besmer@besmer.com.tr

E-Bülten

En yeni gelişmelerden haberdar olmak için e-posta adresinizi girin.

© 2016 Besmer Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi. Her Hakkı Saklıdır.
Fononline İnternet Hizmetleri